Jak powinny być zbudowane stoły spawalnicze?
Wyposażenie profesjonalnego warsztatu w stół spawalniczy jest zdecydowanie krokiem w stronę poprawienia komfortu pracy własnej i współpracowników, a przede wszystkim zapewnia większe bezpieczeństwo. Taki sprzęt mocno ułatwia obróbkę materiału, dzięki czemu całość pracy jest bardziej efektywna. Jak prawidłowo powinien być zbudowany stół spawalniczy?
Zapewnienie bezpieczeństwa i wygody
Profesjonalnie wyposażony warsztat ślusarsko–spawalniczy posiada minimum jeden, a często i więcej stołów warsztatowych. Wybierając pierwszy stół lub decydując się na wymianę na nowy, należy przede wszystkim pamiętać, że obrabiany metal ma tendencję do kurczenia się i rozszerzania w kontakcie z ogniem. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby stół spawalniczy był wykonany z wysokiej jakości tworzywa, odpornego na zmiany temperatur. Zniweluje to ewentualne problemy oraz zapewni komfort i bezpieczeństwo podczas pracy. Stół warsztatowy musi być odporny także na uderzenia, odpryski czy zarysowania, a także łatwy do czyszczenia. Warto jest również dobrać rekomendowane akcesoria, takie jak zaciski, belki mocujące, kątowniki i magnesy, które będą kompatybilnie z konkretnym modelem. Ułatwi i przyspieszy to pracę w warsztacie.
Budowa stołu spawalniczego – typy dostosowane do indywidualnych potrzeb
Przy wyborze stołu do warsztatu należy zwrócić uwagę na jak najwyższą wydajność i skuteczne odciągi. Nowoczesne modele posiadają także specjalne filtry, które chronią przed szkodliwymi dymami i pyłami, powstającymi w wyniku obróbki materiału. Ciekawą opcją jest też komora wodna, która pozwala na gaszenie iskier. Zależnie od miejsca i trybu pracy w warsztacie można też wybrać stoły mobilne, które łatwo można przesuwać. Najważniejsze jest jednak dopasowanie wszystkich funkcji do własnych umiejętności, najczęściej wykorzystywanego materiału oraz potrzeb. Zawsze warto skonsultować zakup z profesjonalistą.