Budowa instalacji odpylania
W wielu gałęziach przemysłu procesom produkcyjnym towarzyszy wytwarzanie pyłów. Dotyczy to m.in. branży farmaceutycznej, drzewnej oraz spawalniczej. Pyły pochodzące z obróbki metali oraz procesów produkcji leków mogą wpływać negatywnie na zdrowie pracowników, ale także utrudniać oddychanie na stanowiskach pracy. Z tego powodu coraz więcej zakładów decyduje się na montaż instalacji odpylania oczyszczających powietrze.
Możliwość nadzorowania procesu odpylania
Systemy odpylania wykorzystywane we współczesnych zakładach działają w oparciu o programowalne sterowniki, które można dopasować do potrzeb stanowisk pracy oraz procesów. Instalacje odpylania przemysłowego składają się z różnego rodzaju filtrów. Wśród nich wymieniane są te, które służą do odpylania miejscowego i montuje się je w okolicach urządzeń, które generują najwięcej zanieczyszczeń oraz systemy odkurzania centralnego, a więc takie, które pobierają pył rozproszony w wielu miejscach danej przestrzeni.
Proces oczyszczania za pomocą filtrów workowych
Najczęściej stosowane w przemyśle urządzenia to filtry workowe. Charakteryzują się one dużą pojemnością oraz tym, że mogą odpylać pomieszczenia zanieczyszczone pyłem wybuchowym. Składają się one z modułu, który pozwala na wstępne odseparowanie zanieczyszczeń od powietrza oraz przekazanie ich do komory, w której odbywa się właściwa filtracja. Kolejnym odcinkiem filtra jest zsyp, do którego odprowadzany jest pył do zbiornika. Ostatnim etapem jest komora wylotowa, która pozwala na oddanie powietrza z wnętrza filtra.
Audyt techniczny oraz oceny bezpieczeństwa
Instalacje odpylania, które przeznaczone są do pochłaniania pyłów oraz oparów palnych, powinny zawierać dodatkowe zabezpieczenia przed pożarem. Dotyczy to przede wszystkim instalacji odpylających pyły węglowe. Po zakończeniu montażu instalacji warto zlecić również audyt bezpieczeństwa przeciwpożarowego oraz wybuchowego, aby ocenić, czy dana instalacja będzie bezpieczna podczas jej użytkowania.