Jakie są wymagania BHP odnośnie stanowisk spawalniczych?
Stanowisko spawalnicze musi spełniać wymogi zawarte w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 27 kwietnia 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach spawalniczych. Prawidłowo zorganizowane stanowisko pracy zwiększa bezpieczeństwo spawacza oraz ochronę ludzi i przedmiotów, znajdujących się w jego bezpośrednim otoczeniu.
Wymogi BHP dla stanowiska spawalniczego
Aby zapewnić bezpieczeństwo pracy, stanowisko spawacza oraz podłoga powinny być wykonane z niepalnych materiałów, odpornych na zmiany temperatury, np. blat z kraty spawalniczej. Na jeden stół spawalniczy musi przypadać 2m2 wolnej przestrzeni. Jeśli podczas wykonywania pracy istnieje ryzyko emisji szkodliwych pyłów lub gazu, stanowisko musi być wyposażone w odpowiednią wentylację, usuwającą zanieczyszczenia, np. instalacje odpylania.
Konieczne jest zabezpieczenie stanowiska przed działaniem czynników atmosferycznych. Trzeba zastosować odpowiednią ochronę przed promieniowaniem łuku elektrycznego. Oczywiście na stole spawalniczym ani w jego okolicy nie można przechowywać łatwopalnych materiałów, a zabezpieczony sprzęt przeciwpożarowy powinien się znajdować w pobliżu.
Inne wymagania BHP dla stanowiska spawacza
Jeśli na stałym stanowisku pracy znajdują się przedmioty cięższe niż 25 kg, do ich przemieszczania używa się urządzeń dźwignicowych do transportu poziomego lub pionowego (wciągarki, dźwigniki). Stół spawalniczy musi być wyposażony w osprzęt, który umożliwia bezpieczne zawieszanie lub odkładanie palników.
Pracownik przebywający na stanowisku pracy ma obowiązek stosowania środków ochrony osobistej, takich jak przyłbice i rękawice spawalnicze, tarcze spawalnicze ze zintegrowanym kaskiem, niepalny kombinezon, wzmacniane buty robocze, ochronę słuchu oraz maski filtrujące, jeśli są wymagane.