Na co zwrócić uwagę wybierając wentylator wyciągowy?
Wentylatory i systemy wentylacyjne są powszechnie stosowane w zakładach przemysłowych, warsztatach, biurach i budynkach użyteczności publicznej. Ich zadaniem jest nie tylko wydajna cyrkulacja powietrza, ale również usuwanie z niego zanieczyszczeń, spalin czy pyłów. Brak właściwego przepływu powietrza skutkuje gorszym samopoczuciem pracowników, ryzykiem rozwoju chorób układu oddechowego, a nawet krytycznego stężenia zanieczyszczeń w powietrzu, grożącego uszkodzeniem maszyn i urządzeń. Na jakie aspekty należy zwrócić uwagę, wybierając wentylator wyciągowy?
Rodzaj wentylatora
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wentylatorów wyciągowych, w tym wentylatory promieniowe czy odśrodkowe, które są bardzo wydajne i zużywają niewiele energii. Ważne, aby dobrać wentylator do warunków panujących w zakładzie (np. wentylator odporny na chemię czy wysoką temperaturę) oraz planowanego miejsca montażu, w ścianie czy w suficie.
Przepływ powietrza
Istotnym parametrem, który musi zostać wzięty pod uwagę jest przepływ powietrza, podany w metrach sześciennych na godzinę. Jest to maksymalna objętość powietrza, którą wentylator odprowadza w danym czasie. Dobór wielkości wentylatora i jego przepływu uzależnia się od wielkości pomieszczenia, które będzie obsługiwał. Im większe pomieszczenie, tym większy musi być zasięg wentylatora.
Rodzaj odciąganych zanieczyszczeń
Nie każdy rodzaj wentylatora wyciągowego będzie w stanie sprostać wszystkim zanieczyszczeniom powietrza. Należy uważnie przyjrzeć się zaleceniom producentów i wskazywanym przez nich rodzajom substancji, które ulegają filtracji, np. pyły, spaliny, mniejsze lub większe cząstki substancji chemicznych, a także przeprowadzić dokładną analizę produkcji zakładowej, by dobrać najbardziej optymalny, wydajny i energooszczędny wentylator.