Na czym polega odciąganie mgły olejowej?
Wykonywanie wielu procesów technologicznych wiąże się z emisją licznych zanieczyszczeń. Ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom, a także ochrony maszyn i urządzeń przed ich szkodliwym działaniem oraz potrzebą zachowania właściwej jakości wytwarzanych wyrobów niezbędne jest używanie odpowiednich systemów oczyszczania powietrza. Będzie to szczególnie istotne w sytuacjach, w których powstaje mgła olejowa. Najwydajniejszym sposobem jej eliminowania jest korzystanie z filtrów do mgły olejowej. Przekonajmy się, dlaczego jest to tak ważne i zobaczmy, w jaki sposób działają.
Czym jest mgła olejowa?
Mgła olejowa powstaje w wyniku zmieszania drobin oleju i wody, które ulegają odparowaniu. Emulsje tego rodzaju są stosowane przy obróbce metali – głównie polegającej na skrawaniu, więc m.in. przy frezowaniu, toczeniu, wierceniu i cięciu. Ich użycie pozwala na sprawne odprowadzanie ciepła, co wpływa zarówno na żywotność używanych narzędzi, jak i parametry obróbki. Uwalniane chłodziwo oznacza jednak zagrożenie dla osób znajdujących się w zanieczyszczonym nim pomieszczeniach. Obecność mgły powoduje podrażnienia błon śluzowych i skóry oraz przenikanie substancji oleistych do krwiobiegu przez układ oddechowy. Mgła jest również niebezpieczna z uwagi na ryzyko poślizgnięcia się. Oddziałuje też na stan używanych urządzeń powodując m.in. awarie elektryki i elektroniki.
Jak pozbywać się mgły olejowej?
Sposobem na usuwanie mgły olejowej jest odciąganie powietrza z zanieczyszczonych pomieszczeń i poddawanie go intensywnej filtracji. Jedną z niezawodnych metod usuwania oleju z powietrza jest korzystanie z filtrów wielostopniowych. W połączeniu z systemami odciągu oleju pozwalają na jego skuteczne odzyskiwanie. Oddzielanie oleju jest wspomagane przez jego separowanie grawitacyjne w komorze wstępnej, gdzie strumień powietrza wytraca energię kinetyczną, dzięki czemu cząsteczki oleju mogą opadać na jej dno. Kolejnym krokiem jest filtracja mechaniczna na filtrze metalowym, a następnie na filtrze wykonanym z włókna szklanego.